Wybrane zabytki Dusznik-Zdroju

Duszniki Zdrój mają swoją bujną historię, więc mają też liczne zabytki. To właśnie główny powód tego, że miasto cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Turyści chętnie poznają dzieje tego miasta i jego okolic, dlatego też korzystają z bazy noclegowej, która znajduję się na stronie internetowej – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,duszniki-zdroj,0.html – ułatwiając w znaczny sposób planowanie urlopu. Najważniejszym jest młyn papierniczy, utworzony został w XVII wieku. W 1968 roku w jego miejscu utworzono Muzeum Papiernictwa działające do dziś. Obecnie jest wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zabytkiem, który jest warty naszej uwagi jest Kościół Parafialny p. w. św. Piotra i Pawła. Zbudowany został w XVII wieku, w stylu renesansowo-barokowym. Posiada unikatową ambonę w kształcie wieloryba. Oprócz tego, zabytkiem jest drugi Kościół Parafialny p. w. Matki Boskiej Różańcowej. Wzniesiony został w latach 1845-1846.

Następną, godną uwagi budowlą jest Kaplica Pustelnika, dawna kaplica Świętej Trójcy. Pochodzi ona z XVIII wieku. Do zabytków tego urokliwego miejsca zalicza się też Park Zdrojowy. Stworzony w pierwszej połowie XIX wieku, zmieniony w drugiej. Na rynku mieści się ratusz, powstały w XVI wieku, który ma równie bogatą historię jak inne obiekty na terenie miasteczka.

Naprawdę szczególnym zabytkiem jest Teatr Zdrojowy. Powstał w latach 1802-1805 jako drewniany „domek” towarzyski. W 1826 roku koncertował w nim Fryderyk Chopin. Obecnie odbywają się tam występy teatralne oraz Festiwale Chopinowskie. Zabytkowy charakter ma również powstały w latach 1925-1926 klasztor franciszkański. Służy on jako kościół, klasztor oraz dom wypoczynkowy dla braci z całego Śląska. Zabytkiem leżącym u podstaw historii Dusznik Zdroju są ruiny zamku Homole, który powstał około XIII wieku. Został zbudowany na miejscu jeszcze wcześniejszej warowni.

W Dusznikach są też zabytkowe budynki, obecnie służące jako domy lub pensjonaty. Należą do nich: domy na ul. Kłodzkiej pod numerami 2 i 12, dom i pensjonat na ul. Krakowskiej pod numerem 6 i 12, domy na rynku pod numerami 1, 3, 5, 9, 10/11. Oprócz tego: domy przy ulicy Świerczewskiego 3 i 6, domy przy ulicy Słowackiego 1 i 2, szpital przy ulicy Sprzymierzonych 11, dom przy ulicy Warszawy 4 oraz hotel przy ulicy Wojska Polskiego 10. Są też historyczne pomniki np. obelisk z popiersiem Chopina, niemiecka tablica upamiętniająca pobyt króla Polskiego Jana Kazimierza, pomnik upamiętniający Ludwika Zamenhofa i wiele innych. Nad rzeką Bystrzycą leży zabytkowa kuźnia, powstała ona w XVII wieku. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>