Wśród gór, po których chodził papież – Wadowice

Wadowice to rodzinne miasto św. Jana Pawła II. To właśnie tu można zwiedzać jego rodzinny dom, przerobiony obecnie na muzeum, kościół, w którym został ochrzczony czy szkołę, w której się uczył. Można również spacerować okolicznymi pagórkami, po których przed kilkudziesięciu laty spacerował młody Karol Wojtyła.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w maju 1920 roku. Z zachowanych przekazów na temat jego dzieciństwa wiemy, że od małego był bardzo aktywny. Lubił chodzić po górach, grać w piłkę, jeździć na nartach i uprawiać inne sporty, które akurat miał możliwość praktykować. W piłce nożnej z reguły stał na bramce, w czym podobno wykazywał się sporym talentem. Dobrze szło mu również na nartach i w kajaku, a także na rowerze. Te bowiem sporty uprawiał najczęściej podczas wspólnych wyjazdów z młodzieżą już jako kapłan archidiecezji krakowskiej.

Wadowice pamiętają przede wszystkim jego kroki, które stawiał podczas wielu długich wędrówek. W końcu to właśnie w dzieciństwie zakiełkowała w nim pasja górska, która z czasem stała się jedną z największych miłości jego życia. A u jej podstawy stały spacery wspólnie z ojcem. Jak wiemy, matka przyszłego papieża zmarła, gdy ten miał zaledwie kilka lat. Bardzo wcześnie opuścił go również starszy brat, Edmund, obiecujący lekarz. Z tego względu jedynym bliskim członkiem rodziny jaki pozostał Karolowi był jego ojciec, zresztą również Karol. To z ojcem przyszły papież chodził często do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie długimi godzinami chodzili po dróżkach i rozważali zawarte w nich epizody z życia Jezusa. To właśnie te wycieczki umacniały wiarę młodego Karola i stawały się zaczątkiem jego powołania kapłańskiego. Ale również wycieczki po Wadowicach i okolicznych wzgórzach – samotne, z ojcem lub przyjaciółmi – kształtowały charakter i duchowość człowieka, który miał zostać jednym z najważniejszych ludzi w historii świata. Warto odwiedzić Wadowice i przejść się drogami, które kształtowały późniejszego papieża Jana Pawła II.

Warto poznać ścieżki, którymi chodził Karol Wojtyła rozmyślając nad sprawami bożymi i budując w sobie nieugiętą wiarę w Jezusa Chrystusa. Wadowice posiadają rozbudowaną bazę noclegową, złożoną z pensjonatów, hoteli i innych ośrodków noclegowych. Dlatego naprawdę warto poświęcić kilka dni na przyjazd do tego miasta i zgłębienie, a przynajmniej próbę zgłębienia duchowości jednego z największych Polaków i świętego papieża – Jana Pawła II.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>