Warszawski Fotoplastikon

Warszawa… stolica i największe miasto w Polsce, liczne zabytki, ważne instytucje, muzea, teatry, pomniki, parki, wielka polityka, olbrzymie korporacje – tak krótko można scharakteryzować nasze miasto stołeczne. Ale większość osób, i nie chodzi tu tylko o mieszkańców Warszawy, ale także o słynne już „słoiki”, jak również turystów rezerwujących pobyt tutaj na weekend lub parę dni, mówiąc o Warszawie, powie jeszcze jedno – to miast ma duszę. I trudno się z nimi nie zgodzić, bo zrujnowana, w czasie Powstania w 1944 roku, Warszawa, po wojnie zdołała nie tylko się odbudować, ale zdołała także zachować pamięć o przeszłości – zarówno tej wzniosłej przedwojennej, jak i tragicznej – wojennej. Jednym z miejsc, gdzie pamięć o pięknej przedwojennej Warszawie jest wyjątkowo żywa, jest Warszawski Fotoplastikon.

Fotoplastikon to urządzenie, które powstało w drugiej połowie XIX wieku, w Niemczech. Służyło ono do pokazywania pojedynczych zdjęć wykonanych w technice stereoskopowej, dającej wrażenie trójwymiarowości. Dzięki temu wynalazkowi przeciętny widz mógł zapoznać się najodleglejszymi zakątkami świata, bez udawania się w daleką i męczącą podróż, a jedynie wykupując bilet wstępu do „beczki” (tak ze względu na specyficzny kształt często nazywano fotoplastikon).

Warszawski Fotoplastikon to urządzenie unikatowe, zarówno w skali Polski, jaki świata, gdyż działa – niemal – nieprzerwanie od 1905 roku i to w miejscu swej pierwotnej lokalizacji – czyli w Kamienicy Hoserów – przy Alejach Jerozolimskich 51. Zbiory Fotoplastikonu szacuje się na około 3 tysiące oryginalnych fotografii, ukazujących odległe zakątki świata (np. zdjęcia z otwarcia Kanału Sueskiego, zdjęcia z Japonii, z wyprawy na Spitzbergen), jak również zdjęcia Warszawy z przełomu wieku XIX i XX. Zależnie od sytuacji politycznej Fotoplastikon pełnił w społeczeństwie różne funkcje. Przed wojną była to głównie funkcja edukacyjna, w czasach II wojny światowej stanowił punkt kontaktowy dla podziemia, a dla zwykłych mieszkańców był miejscem wytchnienia od okropieństw wojny, w latach powojennych był oknem na świat, gdyż prezentował zdjęcia z Zachodu, a pokazom często towarzyszył jazzowy podkład muzyczny, przy czym trzeba pamiętać, że jazz w tamtych czasach był przez władze ludowe mocno zwalczany.

Dziś Warszawski Fotoplastikon to miejsce, gdzie można cofnąć się w czasie i poczuć magię dawnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>