Szczyrk – perła Beskidu Śląskiego

Niedaleko ogromnej aglomeracji śląskiej, rozpościerają się bardzo ciekawe górskie pasmo – Beskid Śląski. Góry niezmiernie popularne jako cel weekendowych wycieczek, ale także wakacyjnych wyjazdów. Nie znajdziemy tutaj bezkresnych pustkowi, rozpościerających się po horyzont połonin, ani strzelistych turni, ale nie oznacza to, że nie poczujemy górskiego klimatu. To w prawdziwe i całkiem wysokie szczyty. Doskonałe skomunikowanie z pozostałą częścią kraju (a także z Czechami), świetnie rozwinięta baza noclegowa, sąsiedztwo wielu ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, przyciąga w Beskidy tysiące turystów, niezależnie od pory roku.

Jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w paśmie Beskidu Śląskiego jest Szczyrk. Obok Wisły i Ustronia chyba najbardziej rozpoznawalna beskidzka miejscowość. Miasteczko położone jest bardziej „kameralnie” od swoich wspomnianych wcześniej sąsiadów. Aby dotrzeć do Szczyrku musimy zboczyć z głównych tras i wjechać w malowniczą dolinę Żylicy, położoną pomiędzy pasmami Skrzycznego oraz Szyndzielni i Klimczoka. Takie położenie powoduje, że w Szczyrku „czuć” górską atmosferę.

Popularność miejscowości ma swoje początki w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Wtedy powstały tu liczne domu wczasowe i ośrodki pracownicze licznych zakładów pracy z pobliskiego Śląska. Obecnie większość z nich jest zaadoptowana do współczesnych wymagań. Dzięki temu w Szczyrku noclegów jest co nie miara i wybór pod względem standardu czy ceny jest bardzo szeroki.

Miejscowość oferuje liczne możliwości spędzania wolnego czasu. Zarówno osoby nastawione na wędrówki po górach, jak i bardziej leniwi turyści, z powodzeniem zorganizują sobie w Szczyrku czas. Jedną z najważniejszych atrakcji jest możliwość zdobycia najwyższego szczyty Beskidu Śląskiego – Skrzycznego. Ta majestatycznie wyglądająca góra, na wierzchołku której stoi ogromny maszt przekaźnikowy jest bardzo łatwo dostępna nawet dla osób stroniących od mozolnego wspinania się szlakami turystycznymi, dzięki wyciągowi krzesełkowemu. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK, a rozległe partie szczytowe są wręcz stworzone do odbywania dłuższych lub krótszych spacerów i podziwiana wspaniałych panoram Beskidów, a także przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności Tatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>