Swornegacie – różnorodna oferta turystyczna w malowniczym zakątku Kaszub

Podróże to wspaniały czas, na który każdy z nas czeka z niecierpliwością. Wybranie odpowiedniego kierunku, to połowa sukcesu i udanego wypoczynku. Po naszej ostatniej wizycie na wybrzeżu w Chłopach(szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „blog Chłopy”), dziś zabieramy Was w równie piękne i ciekawe miejsce.

Swornegacie to miejsce, które z pewnością należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli zależy nam na spokojnej atmosferze i pięknym krajobrazie. Wieś letniskowa znajduje się w województwie pomorskim, na ziemiach Pojezierza Kaszubskiego. Osada otoczona jest przez liczne akweny i lasy, w tym również Park Narodowy Bory Tucholskie oraz Zaborski Park Krajobrazowy. Baza noclegowa sprzyja komfortowemu wypoczynkowi za niewygórowane pieniądze, a my możemy cieszyć się bogactwem terenu. Noclegi w Swornegaciach (szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „nocleg Swornegacie”) to przyjemna oferta, rozlokowana w wyjątkowym miejscu, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych turystów.

Historia miejscowości

Przeszłość Swornegaci możemy poznawać z kronik papieskich. Pierwsza wzmianka o tych terenach pochodzi z zapisków papieża Grzegorza X z 15 lipca 1272 roku. Wszelkie doniesienia dotyczą kwestii znajdujących się tu zakonów, które zmuszone były się zjednoczyć przeciw agresji krzyżackiej. Mieszkańcy wówczas trudnili się pracą w lesie, korzystając z bogactw naturalnych oraz rybołówstwem, co jest dość oczywiste. Rok 1466 przyniósł wyzwolenie spod zaborów krzyżackich, a zemnie do czasów II wojny światowej należały do Królestwa Polskiego (szukając w internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „info Królestwo Polskie”) . Wiek XX to przymusowe wysiedlenia, pożary trawiące miejską zabudowę drewnianą oraz triumf hitlerowców, który skończył się w roku 1945. Po tym czasie miejscowość sukcesywnie nabierała obecnego charakteru i rozwijany był jej letniskowy wydźwięk.

Zabytki miejscowości

Przeszłość Swornegaci w większości poznajemy z licznych zapisków, nie pozostawiła bowiem po sobie większych śladów w postaci budynków. Jedynym, który do dziś możemy oglądać jest kościół drewnianej konstrukcji, który pochodzi z 1742 roku, a w 1916 roku zastąpiony został przez murowany i przeniesiony do Skansenu Sztuki Ludowej. Kościół pw. św. Barbary to neobarokowy styl, do dziś obecny na ziemiach kurortu. Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, to kolejny adres, który warto odwiedzić. Znajdziemy w nim bogatą kolekcję eksponatów, przedstawiających pracę rzemieślników, zamieszkujących te tereny na przestrzeni wieków.

Atrakcje miejscowości

Swornegacie posiadają bardzo bogatą i różnorodną ofertę turystyczną. W większości opiera się ona na naturalnych uwarunkowaniach. Mamy tu więc okazję do korzystania z kąpielisk, uprawniania sportów wodnych i spacerowania po licznych szlakach turystycznych.

7 komentarzy

 1. Don Juan

  Jestem stałym bywalcem w Swornychgaciach podczas wakacji, bo mam tam rodzinę i muszę przyznać, że to naprawdę fajne miejsce

  Odpowiedz
 2. Erni

  Widać, że przepełnione tradycją, już się prawie takich nie spotyka.

  Odpowiedz
 3. LegoLAS

  mnie jakoś ta miejscowość nie przekonuje, wolę większe kurorty na północy kraju i wczasy typowo nad morzem :))

  Odpowiedz
 4. ArminnVanB.

  zawsze mi się marzył wyjazd nad morze do WIOSKI a nie do wielkiego kurortu, i teraz mam już plan na wakacje, dziekuje

  Odpowiedz
 5. Misia

  Swornegacie to taka przyjazna wioska, polecam szczególnie na nocleg osobom, które chcą odpocząć psychicznie od pędu życia i na spokojnie naładować baterie :)

  Odpowiedz
 6. Julka34

  @Misia, zgadzam się! Ja nocleg w Swornegaciach wyhaczyłam przypadkiem, a byłam bardzo zadowolona z pobytu :)

  Odpowiedz
 7. Alexx

  A mnie na nocleg do Swornegaci namówili znajomi i bardzo się z tego cieszę – było przyjemnie, może bez rewelacji, ale wycieczkę zaliczam do udanych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>