Polskie uroczyska -Krzyżowa

To kolejna miejscowość po Zakopanym [http://mangocollective.pl/zakopane-stolica-tatr-642/], w której czekają na nas malownicze widoki i piękne szlaki. Krzyżowa to niedoceniany jeszcze klejnocik województwa śląskiego [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie], ulokowany w powiecie żywieckim, w Gminie Jeleśnia. Wioska jest ukryta w Beskidzie Żywieckim, na urozmaiconej wysokości (od 450 do 800 metrów n.p.m.). Przepływa przez nią potok Krzyżówka. Jest to praktycznie niczym niezakłócona oaza letniskowa. Nie ma tu natłoku turystów, a wypoczynek ma charakter mocno kameralny. Baza noclegowa jest znakomitym miejscem do ukrycia się przed XXI wiekiem, przy czym jest swobodny dostęp do dóbr cywilizacji (energia elektryczna, gaz, woda, internet). Nie ma tu żadnych centrów rozrywki, chyba że za takowy uzna się jedyny zajazd. We wsi funkcjonuje kilka sklepików spożywczych, ale dla smaku lepiej jest poznać umiejętności kulinarne gospodarzy. Kuchnia regionalna jest smaczna i zdecydowanie ma więcej walorów niż zwykłe kupowanie jedzenia w sklepie i szykowanie kanapek na szybko. Noclegi [] mogą spełnić marzenia o wakacjach w prawdziwej wsi, która jest całkowicie inna od miejsc stałego zamieszkania.

Wzgórze z pięcioma krzyżami
Na tym terenie znajdowała się niegdyś droga krzyżowa. Rodzina Krzyżowskich zapoczątkowała osadnictwo. Być może nazwa jest wzięta od krzyży lub od nazwiska tego rodu. W XIX wieku wieś była autonomiczną gminą, a z tych czasów pochodzi wspaniała pieczęć, na której można zobaczyć wzgórze z pięcioma krzyżami w tle. Wielkim wydarzeniem była zbiórka pieniędzy pod budowę kościoła – rozpoczęła się ona jeszcze podczas I wojny światowej. Jej inicjatorem był ksiądz Franciszek Żak, który uznał, że to już czas najwyższy, by stać się parafią odrębną od parafii w Jeleśni. Nowy kościół miał być nie tylko dla wiernych z Krzyżowej, ale i dla wiernych z pobliskich wsi. Przed II wojną światową została oddana do użytku niewielka kaplica, którą sukcesywnie rozbudowywano po zakończeniu wojny. Parafię odwiedził Karol Wojtyła w czasach, gdy był jeszcze kardynałem. Najlepszy okres dla kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny nastał z początkiem XXI wieku. Świątynię poddano generalnemu remontowi, pojawiły się nowe malowidła. Najpiękniejszym z nich jest Trójca Święta, która zsyła na świat łaski.

Wędrówki po okolicy
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Hala Miziowa. Jest to nieco dłuższa wycieczka, gdyż polana znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów na południe od Krzyżowej. Jednakże widoki z poziomu 1270 m n.p.m są niezapomniane. Poza tym jest szansa na to, by poznać magię schroniska, które powstało w latach międzywojnia.

3 komentarzy

 1. reelow

  Polecam Krzyżową każdemu. Mam dość zatłoczonego Zakopanego czy Karpacza, gdzie trzeba się przeciskać między ludźmi żeby gdzieś dojść.

  Odpowiedz
 2. Pakamerr

  To prawda, ale każda z tych miejscowości ma swoje uroki i jednak ludzie chętnie je wszystkie wybierają na pobyt

  Odpowiedz
 3. Tristan

  W każdym zakątku Polski są miejsca zatłoczone i nie, ale wszystkie piękne, autorzy bloga ciekawie opowiadają o wsyzstkich

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>