Latarnia Morska w Niechorzu

Miejscem najbardziej charakterystycznym w Niechorzu, które odwiedzić musi każdy, kto tu przybędzie, jest latarnia morska. Usytuowana jest ona na wysokim klifie i zdecydowanie dominuje nad całą miejscowością. Wybudowana została w roku 1866 z licowanej cegły. Jej podstawa ma kształt prostokąta, wyżej przechodzi w ośmiokąt. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się widok zapierający dech w piersiach.

Latarnia przetrwała niemal całą II wojnę światową w dobrym stanie. Dopiero w roku 1945 została zniszczona laterna (przeszklone, najwyższe pomieszczenie latarni morskiej) – trafił w nią pocisk artyleryjski, a wycofujące się wojska niemieckie podłożyły ładunki wybuchowe, które miały całkowicie zniszczyć budowlę. Na szczęście przed detonacją znaleźli je latarnicy, dzięki czemu latarnia ocalała. Została odbudowana i oddana do użytku w roku 1948. Od tego czasu latarnia była remontowana czterokrotnie, w roku 1999 – remont kapitalny, 2008 – remont laterny i tarasu widokowego, 2015 – przebudowa terenu przed wejściem do latarni.
Latarnia Morska Niechorze jest zlokalizowana pomiędzy Latarnią Morską Kikut (na zachód), a Latarnią Morską Kołobrzeg (na wschód). Wysokość wieży to 45 m, wysokość światła emitowanego przez latarnię to 62,8 m n.p.m., zasięg nominalny światła 20 mile morskie (czyli około 37 km). Źródło światła stanowi aparat Fresnela I klasy. Latarnia wraz z ogrodem, który się przy niej znajduje, została wpisana do rejestru zabytków.

Niechorze to niewielka wieś położona pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Liwia Łuża. Ta piękna lokalizacja sprzyja rozwojowi turystyki w wiosce. Co roku, szczególnie w okresie wakacyjnym, Niechorze odwiedzane jest tłumnie przez turystów, którzy chcą wypocząć na niechorskiej plaży. Na miejsce urlopu i noclegu Niechorze wybierają starzy i młodzi, samotnicy i osoby bardzo towarzyskie, ludzie żądni wakacyjnych przygód oraz ci spragnieni spokoju. Niechorze ma w swej ofercie wszystko, o czym marzą urlopowicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>