Latarnia Morska w pięknym Kołobrzegu

Kołobrzeg to nadbałtyckie miasto, którego historia sięga VIII wieku (jest to więc jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim), kiedy to było grodem obronnym, znanym na całym Pomorzu. Aktualnie Kołobrzeg znany jest, nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce, ze swych uzdrowiskowych właściwości, faktu iż leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego oraz czystych kąpielisk i plaż. Dlatego też nikogo nie dziwi fakt, że ten nadbałtycki kurort coraz częściej wybierany jest przez turystów na urlop (szczegółowe informacje – noclegi Kołobrzeg) i to nie tylko w okresie letnim. Kołobrzeg, dzięki licznym atrakcjom stał się miejscem, gdzie przez cały rok trwa sezon turystyczny.

Podczas pobytu w Kołobrzegu warto znaleźć czas, by zwiedzić znajdującą się nad brzegiem Bałtyku latarnię morską. Światło, mające pomagać bezpiecznie dotrzeć statkom do portu, jest zapalane w Kołobrzegu już od 1666 roku, kiedy to na wieżyczce budynku zarządu portu, zapalono światło, w chwili, gdy spodziewano się przybycia jakiegoś statku. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku światło latarni płonęło każdej nocy, a jego źródłem była lampa oraz soczewka Fresnel (inna nazwa to soczewka schodkowa lub pierścieniowa). Światło było umieszczone na wysokości 8 m n.p.m, a jego zasięg wynosił 6 Mm. W roku 1899, gdy wybudowano stację pilotów, światło zostało przeniesione na nowo wybudowaną wieżę, o wysokości 25 m. Zasięg światła zwiększył się do 8 Mm, przy źródle światła umieszczonym na wysokości 14 m n.pm.

Na początku XX wieku, ryglową wieżę zburzono, a w jej miejsce postawiono solidną latarnie z cegły, której zasięg wynosił 12 Mm. Źródło światła było wówczas zasilane gazem. Latarnia ta została zniszczona w 1945 przez siły niemieckiego wojska, gdyż w znacznym stopniu ułatwiała polskim artylerzystom zadanie – stanowiąc świetny punkt orientacyjny. Po wojnie latarnię odbudowano, lecz nie w miejscu jej pierwotnej lokalizacji, a do budowy użyto fundamentów budynków fortecznych. Aktualnie latarnia ma wysokość 26 m, źródło światła znajduje się na wysokości 36 m n.p.m., a jego zasięg to 16 Mm.

W latach 1979-1982 oraz 2001 przeprowadzono gruntowną modernizację latarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>