Historyczny zarys Torunia

Toruń dla wielu osób to obecnie jedynie pierniki i jedna najbardziej z popularnych rozgłośni radiowych. Trzeba jednak pamiętać, że miasto ma w swojej ofercie o wiele więcej i może nie tylko zachwycać swoimi wypiekami czy audycjami radiowymi ale także bogatą i wyjątkową architekturą. Dlatego też warto porzucić fałszywe stereotypy i udać się na spotkanie z magicznym Toruniem. Miasto oferuje także szeroką i wyjątkowo zróżnicowaną bazę noclegową. Szczególnie zainteresowaniem cieszy się ulokowana w centrum miasta (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,torun,0.html) oferta noclegowa.

Historia w murach

Dla wielu osób stale zamieszkujących w Toruniu jego piękne, średniowieczne centrum jest czymś tak codziennym, że wręcz nie zwracają na nie uwagi. Jednak dla osób, które odwiedzają to miasto, urok zabytków jest wręcz powalający. Nie ulega wątpliwości, że średniowieczna zabudowa centrum należy do grona najpiękniejszych i najbardziej wartościowych architektoniczne miejsc w skali całego świata. W naszym kraju zostało to zatwierdzone poprzez umieszczenie części średniowiecznej na liście pomników historii. Jednak w także w skali świata, miasto zostało docenione. Dowodem na ten fakt, oraz potwierdzenie wrażeń wszystkich turystów, że w roku 1997 zostało to umieszczone na liście Światowej Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Historia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Toru%C5%84#Historia)

Toruń został założony w roku 1231 przez Zakon Krzyżacki. Było to centrum wypadowe do ataków na plemiona pruskie oraz jedna z pierwszych twierdz późniejszego państwa krzyżackiego. Dzięki dogodnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych Toruń szybko stał się prężnym ośrodkiem miejskim, które wzbogacał związek hanzeatycki. Miasto doznało wyjątkowo silnych zniszczeń w roku 1703 oraz później w ciągu wieku XIX. Mimo to, centrum to wyjątkowy skarb architektury zawierającej w sobie style gotycki, renesansowy, manierystyczny oraz barok i klasycyzm od secesji aż do eklektyzmu. Pomimo faktu, iż szczyt potęgi miasta przypada na średniowiecze, to każda z epok pozostawiła tu po sobie to, co najpiękniejsze. Na szczególna uwagę zasługuje wyjątkowo dobrze zachowana osnowa Starego Miasta oraz Nowego Miasta. Jest to regularne, szachownicowe rozplanowanie ulic, co stanowi przykład zmysłu planistycznego urbanistów. Układ ten pozostaje niezmieniony do dzisiaj. Wyraźny podział na kwartały i bloki, nad którymi piętrzą się ogromne kształty kościołów, ratusza, spichlerzy oraz zabudowa obronną miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>