Góry Kaczawskie – relaks w cieniu wulkanów

Jak się okazuje mało kto wie, że w północno-zachodniej części, a dokładnie w Sudetach Zachodnich znajduje się Kraina Wygasłych Wulkanów. Leży ona w Górach Kaczawskich, ciągnących się od Pogórza Wałbrzyskiego przez kotlinę Jeleniogórską, aż po Pogórze Izerskie. Najwyższym szczytem tego masywu jest Skopiec ze szczytem na wysokości 724 m n. p.m. Jednak to nie najwyższy szczyt, a nieco mniejszy masyw Okola (714 m n. p.m) jest jednym ze znaków rozpoznawczych regionu.

Przeciętnemu mieszkańcowi Polski wulkany kojarzą się z Japonią czy Włochami. Skąd w Polsce wulkany? Dolnośląskie wulkany są pozostałością sprzed milionów lat. O dawnej aktywności geologicznej regionu świadczą dziś kopalnie złota, bazaltu i agatu oraz powstałe w tamtych czasach jaskinie. Dziś możemy wybrać się na wycieczkę w okolice Jeleniej Góry, aby pokonać szlak wygasłych wulkanów.

Ostrzyca to jeden z bardziej znanych polskich wulkanów. Jest nazywana „Śląską Fudżijamą” i stanowi zwieńczenie Krainy Wygasłych Wulkanów. Jej szczyt wznosi się na wysokość 501 m n. p.m. i dziś znajduje się tu rezerwat przyrody. Wierzchołek wzniesienia jest kominem wulkanu mioceńskiego, a zarazem siedzibą wielu rzadkich okazów roślin i unikalnego gołoborza bazaltowego. Innym popularnym szczytem jest Wilcza Góra. Ma ona charakterystyczną budowę przypominającą płatki róż. To wzgórze wznoszące się na wysokość 367 m n. p.m ma unikatową budowę. Podziwiając piaskowcowe skały można zobaczyć jaką drogę pokonywała magma wydobywająca się z krateru tego wulkanu jeszcze 17 mln lat temu.Z Wilczą Górą związana jest legenda o skarbach. Pobliskie jaskinie być może były kryjówką zbójnika Czarnego Krzysztofa, który gdzieś w pobliżu miał ukryć swoje łupy.

Tak jak same góry nie są zwartą formacją i ciągną się na przestrzeni ponad 30 km, baza noclegowa również nie jest zwarta []. Wybierając się na weekendowy wypad lub na dłuższy pobyt warto przemyśleć noclegi. Góry Kaczawskie oferują je przede wszystkim w małych gospodarstwach agroturystycznych i kameralnych pensjonatach. Każdy, kto chce odpocząć od zgiełku i szumu powinien odwiedzić te okolice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>